Psichiatrų veiklos ypatumai

Publikavimo data: 2014-03-22 Psichiatrų veiklos ypatumai Psichikos sutrikimų gydymu užsiima tiek psichiatrai, tiek psichologai, tiek ir psichoterapeutai. Dalis tokių specialistų teikiamų paslaugų panašios, tačiau yra ir esminių skirtumų. Psichiatrai skiria gydymą psichotropiniais vaistais, psichologai psichikos sutrikimų diagnostikai atlieka specialius testus, psichoterapeutai taiko psichoterapiją psichikos sutrikimams gydyti.

 

Pasigilinkime daugiau į gydytojo, gydančio sudėtingas dvasines būkles, veiklą. Psichiatrai visų pirma turi turėti LR Sveikatos apsaugos ministerijos išduotą licenciją gydyti. šis gydytojas turi teisę diagnozuoti tam tikrą psichikos sutrikimą ir skirti jo gydymą bei išrašyti receptus. šis gydytojas diagnozuoja bei gydo įvairius psichikos sutrikimus, bet dažniausiai tenka susidurti su ligoniais, sergančiais psichozėmis, turinčiais nuotaikos, nerimo, miego psichosomatinių sutrikimų, taip pat problemų dėl adaptacijos, priklausomybės nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų ir kt.

Bendrųjų medicinos studijų metu gydytojai psichiatrai įgyja ir neurologijos, gastroenterologijos, kardiologijos, dermatologijos ir kitokių žinių. Jie nustato galutinę psichikos sutrikimų diagnozę pagal tarptautinę psichikos sutrikimų klasifikaciją. Tam tikrais sudėtingais atvejais diagnozuodamas psichikos sutrikimus psichiatras remiasi psichologo atliktų testų rezultatais. Gydydamas skiria psichotropinių vaistų, psichologines konsultacijas.

Daugeliui, išgirdus kalbas apie psichiatrijos ligoninę pasidaro baisu, jie išsigąsta. Greičiausiai tam įtaką padarė mistiniai siaubo filmai ar įtempto siužeto knygos. Psichiatrijos ligoninė – tai vieta, kur gydomi žmonės, sergantys psichikos liga. Nors joje gydomi ypatingi, dvasios ligų turintys žmonės, tačiau joje stengiamasi sukurti tokią aplinką, kad pacientas jaustųsi kuo patogiau, saugiau, turėtų teises kaip ir įprastose ligoninėse. Pacientai gali bendrauti su  lankytojais ir kitais pacientais, naudotis telefonu, paštu ir kitomis ryšio priemonėmis, reguliariai susitikti su lankytojais be pašalinių asmenų, siųsti bei gauti privačius ar viešus pareiškimus, laiškus – jie kitų asmenų neskaitomi ir necenzūruojami. Jei nori psichikos ligoniai gali pabūti vieni, atlikti religines apeigas, skaityti, mokytis, užsiimti sportu ar kita mėgstama veikla, kuri atitiktų jų socialinę padėtį, kultūros lygį, padėtų reabilituotis ir grįžti į visuomenę.

Pacientas tokioje ligoninėje prievartos būdu gali būti laikomas ne daugiau nei 48 valandas. Tai daroma remiantis Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo 27 straipsniu, kuris teigia, kad asmuo, sergantis sunkia psichikos liga ir atsisakantis hospitalizavimo, gali būti paguldomas į ligoninę prievarta, jeigu tik yra reali grėsmė, kad jis savo veiksmais gali padaryti žalos savo ar aplinkinių sveikatai ir gyvybei.

šiomis dienomis neretai atsitinka ir taip, kad net mažiesiems prireikia gydytojo, turinčio vaikų psichiatrijos specializaciją, pagalbos. Psichiatrai vaikams, kaip ir suaugusiems, diagnozuoja psichikos sutrikimus, rekomenduoja reikalingą gydymą, vaistus, psichologo, logopedo, kineziterapeuto ar kitų specialistų konsultacijas. Dauguma psichikos sveikatos gydytojų su mažais vaikais bendrauja per žaidimus ar piešinius. Mažieji dar negali išreikšti savo jausmų žodžiais ir papasakoti kaip jaučiasi, taigi, pasitelkiama įprasta jų kalba: žaidimai įvairiomis figūrėlėmis, plastilino minkymas, piešimas. Taip jie parodo, kaip jaučiasi, kaip mato santykius šeimoje,  darželyje, ar mokykloje, kas jiems kelia nerimą. Per žaidimo ir santykio su psichologu ar psichoterapeutu patirtį keičiasi ir vaiko suvokimas apie pasaulį ir kitus žmones. Jis išbando įvairius reagavimo būdus į sudėtingas situacijas, išreiškia jausmus ir mokosi bendrauti.

Taigi, jeigu jau keletą mėnesių jus arba jūsų artimą žmogų vargina įvairūs nemalonūs pojūčiai kūne, o išsamūs yrimai pas šeimos gydytoją bei kitus specialistus nerodo aiškios ligos – vertėtų apie sveikatą pasitarti ir su psichiatru ar pradžioje bent su psichologu, kurie tikrai padės pažvelgti į savo vidų, pamatyti problemas ir rasti geriausiu jų sprendimus.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Psichologai, psichoterapeutai
Balsavo: 4
Adresas:
Antakalnio g. 84, VILNIUS
Telefonas:
El. paštas:
Medicinos paslaugos
Psichologai, psichoterapeutai
Kai kasdieninės gyvenimo problemos per sunkios nešti ant vienų pečių – siūlome kreiptis pagalbos į tuos, kurie išties Jums pagalbos ranką,(...)
miskinta.lt
www.baltijosmarmuras.lt
miskinta.lt
www.baltijosmarmuras.lt