Patarimai, kaip saugiai naudotis nemokamu belaidžiu internetu

Publikavimo data: 2014-03-22 Patarimai, kaip saugiai naudotis nemokamu belaidžiu internetu Pastaruoju metu bene visuose miestuose ypač išpopuliarėjo belaidis internetas. Jo, arba kitaip – Wi-Fi, taškai vilioja klientus daugiau laiko praleisti didžiuosiuose prekybos centruose, kavinėse, muziejuose ar parkuose. Miestų savivaldybės vis labiau stengiasi populiariausiose viešosiose erdvėse gerinti belaidžio interneto ryšio kokybę. Naudojant ypač kokybiškus Wi-Fi ryšio stiprintuvus, prisijungti prie interneto yra galimybė esant beveik bet kurioje miesto vietoje ir netgi kiek didesniam atstumui tarp ryšio šaltinio ir naudotojo.

 

Toks Wi-Fi internetas smarkiai išpopuliarėjo ne tik dėl augančio kiekio aktyviųjų jo zonų, bet ir todėl, kad visi išmanieji telefonai, kuriuos jau turi dauguma, planšetiniai bei nešiojami kompiuteriai turi integruotą Wi-Fi imtuvą, kuris suteigia galimybę visur naudotis nemokamu internetu pagavus pakankamai stiprų signalą iš bet kurio Wi-Fi tinklo.

Dažniausiai pakankamo stiprumo Wi-Fi interneto zonos yra gana nedidelės ir lokalios, bet panaudojus išorinius Wi-Fi ryšio imtuvus ir papildomą anteną, vartotojo priimamo interneto zona gali išsiplėsti keliasdešimt ar net gi kelis šimtus kartų. Wi-Fi ryšio stiprintuvus dažniausiai įsigyja studentai, taip pat tolimųjų reisų vairuotojai ar į užsienį emigravę lietuviai. Tokie stiprintuvai suteikia galimybę prisijungti prie bet kurio miesto nemokamų Wi-Fi taškų net esant užmiesčio degalinėse arba viešbučiuose. Geri Wi-Fi interneto imtuvai ir stiprintuvai leidžia prisijungti net prie keliasdešimties skirtingų tinklų beveik kiekviename didesniame mieste. Tačiau tai tuo pačiu reiškia, jog bent keli iš tokių tinklų gali būti nesaugūs ir prie jų prisijungus jūsų telefonas kompiuteris ar planšetė gali „užsikrėsi” kompiuteriniu virusu. Toliau norime pateikti keletą būtiniausių saugumo patarimų, kurių reikėtų laikytis kiekvieną kartą prisijungus prie nemokamo Wi-Fi interneto. Jų laikantis sumažinsite virusų tikimybę iki minimumo.
 

Išjunkite viešąją prieigą

Kai esate biure arba namuose turite neribotą galimybę su aplinkiniais dalintis savo kompiuterio bylomis, muzikos albumais, spausdintuvu ir net leisti per atstumą prisijungti prie jūsų kompiuterio ar telefono. Jeigu naudojatės viešaisiais Wi-Fi tinklais, tuomet šitas tinklo nustatymo funkcijas būtinai išjunkite, kadangi priešingu atveju jūsų įrenginiai bus ypač lengvas grobis internetiniams sukčiams. Pakeisti šiuos tinklo nustatymus yra nesudėtinga – jums tereikia naudojamoje operacinėje sistemoje nueiti į administravimo aplinką ir surasti tinklo valdymo nustatymus. Tuomet patikrinkite, ar nuimtos varnelės nuo tų funkcijų, kurios leidžia išoriškai prisijungti prie jūsų kompiuterio, telefono ar planšetės bylų. Taip pat išjunkite ir galimybę jūsų įrenginį matyti kitiems nemokamo Wi-Fi tinklo naudotojams.
 

Naudokite virtualų privatų tinklą VPN

Nemokamu Wi-Fi internetu saugiausia yra naudotis per virtualų privatų tinklą VPN. Jis į vieną tinklą sujungia kelis atskirus kompiuterinius tinklus. Virtualumas pasireiškia tuo, jog tie tinklai yra organizuojamas ne tiesiogiai, bet per internetą. Didžiausias VPN privalumas – tai jo privatumas, kuris pasireiškia tuo, jog tinklas apsaugomas nuo nesankcionuoto išorinio prisijungimo. Jeigu jūs dažnai naudojatės viešais nemokamais Wi-Fi tinklais, įsidiekite VPN tinklą ir juo naudokitės nuolatos. Jį galima sukurti naudojant nemokamas arba mokamas tarnybas. Pastarosios siūlo ypač gerus saugumo sprendimus, kurių dėka galima pasirinkti netgi tokius dalykus, kaip pavyzdžiui, per kokias valstybes pereis jūsų duomenų srautai.
 

Duomenis koduojantis SSL ryšio protokolas

Daugybė interneto portalų (elektroniniai bankai, elektroninio pašto tarnybos, elektroninės parduotuvės ir kt.), kurie teikia privačią informaciją, naudoja SSL protokolą. Jis užkoduoja tarp tinklalapio ir vartotojo keliaujančius duomenis. Galima ne tik pasikliauti interneto iniciatyva, bet ir patiems inicijuoti nuolatinį tokio SSL protokolo naudojimą. Tam jums savo interneto naršyklėje reiktų įsijungti SSL protokolą ir uždėti varnelę ant nustatymo „SSL Everywhere“. Tuomet jūsų interneto naršyklė inicijuos prisijungimą prie portalų panaudodama SSL protokolą.
 

Venkite automatinio prisijungimo prie Wi-Fi tinklo

Ypač vengti automatinio prisijungimo prie interneto reikėtų išmaniųjų telefonų bei planšečių naudotojams, kadangi šie įrenginiai visada yra linkę jungtis prie bet kurio prieinamo Wi-Fi tinklo – tai nėra suderinama su saugumu. Juk išmanusis įrenginys gali prisijungti ir prie tokio tinklo, kuris buvo sukurtas būtent vogti privačius duomenis. Dauguma modernių išmaniųjų įrenginių pagal jų gamyklinius nustatymus neleidžia automatiškai prisijungti prie belaidžių tinklų, vis dėlto primygtinai rekomenduojama patikrinti valdymo nustatymus ir įsitikinti, ar automatinis prisijungimas tikrai išjungtas.
 

Naudokite tik patikimus ir žinomus Wi-Fi tinklus

Norint išvengti papildomos rizikos, rekomenduojama jungtis tik prie patikimų ir puikiai žinomų Wi-Fi tinklų. Pavyzdžiui, jeigu pietaujate kavinėje, junkitės prie tos kavinės interneto, o ne prie bet kurio, kurį randa jūsų išmanusis telefonas ar kompiuteris. Kadangi rinktis prie kurio tinklo prisijungti galite tik pagal jo pavadinimą, jungdamiesi būkite tikri, koks tas pavadinimas yra, kadangi vienas iš pačių populiariausių sukčiavimo būdų yra pritraukti patiklius interneto vartotojus labai panašiu, kaip ir reikalingas, tinklo pavadinimu ir taip juos skatinti prisijungti prie to Wi-Fi tinklo, kuri vagia duomenis. Taigi, jeigu tik turite galimybę,  kavinėse, muziejuose ir kitose organizacijose, kurios klientams siūlo nemokamą prisijungimą prie belaidžio interneto, pasiklauskite tikslaus tinklo pavadinimo.
 

Nevenkite dvigubos vartotojo autorizacijos

Kai kurios interneto sistemos linkusios taikyti dvigubą vartotojo autorizacijos algoritmą. Tai ypač būdinga elektroninei bankininkystei. Kai jungiatės prie tokios sistemos, jūsų visų pirma prašoma įvesti nuolatinį slaptažodį, o po to pereinama prie kito apsaugos lygmens – reikia įvesti kintantį slaptažodį, kuris būna užrašytas arba slaptažodžių kortelėje, arba kodų generatoriuje, arba atsiunčiamas trumpąja SMS žinute į telefoną. Nors tokia prisijungimo sistema yra gerokai sudėtingesnė negu įprastinė ir užima kiek daugiau laiko, tačiau ji yra ir nepalyginamai saugesnė. šiuo atveju sukčiai ne tik turi sužinoti jūsų nuolatinį prisijungimo slaptažodį, bet ir įveikti antrąją apsaugos pakopą, o tai ypač sudėtinga.

Nepaisant saugumo dviguba vartotojo autorizacija yra naudojama labai retai –  tik jungiantis prie elektroninės bankininkystės, tačiau nereikėtų pamiršti, kad tokią dvigubą autorizaciją siūlo ir kiti portalai, pavyzdžiui, Gmail. Jei norite ir šioje aplinkoje įjungti dvigubą saugumo sistemą, jums tereikia, nueiti į savo elektroninio pašto paskyros administravimą, pasirinkti paskyros saugumo nustatymus ir uždėti varnelę ant nustatymo „Dvipakopė autorizacija“. Tuomet jūsų bus paprašyta nurodyti savo telefono numerį, kuriuo bus atsiųstas šešių simbolių kodas, reikalingas susieti jūsų mobilųjį telefoną su paskyra. Kai taip padarysite, vėliau, jungiantis prie elektroninio pašto, jums reikės įvesti įprastą slaptažodį ir kiekvieną kartą įrašyti SMS žinute atsiunčiamą šešių simbolių kodą.
 

Pasirūpinkite prisijungimo slaptažodžių sudėtingumu

Prisiminkite vieną labai svarbią taisyklę – nenaudokite tokių pačių slaptažodžių, jungdamiesi prie skirtingų sistemų. Pasirūpinkite, kad jūsų naudojami slaptažodžiai būtų pakankamai sudėtingi ar bent ne trumpesni nei 8 simbolių. Rekomenduojama sugalvoti ilgus, sudarytus iš raidžių ir skaitmenų, ir nevienodus slaptažodžius jungiantis prie skirtingų interneto tarnybų. Jei bijote, kad slaptažodžius pamiršite, galite naudoti slaptažodžių administravimo įrankius, pavyzdžiui LastPass arba KeePass. šios programos nemokamai šifruoja duomenis. KeePass informaciją saugo jūsų kompiuteryje, o tuo tarpu LastPass – nuotoliniame serveryje. Abu šie įrankiai suteiks jūsų paskyroms tikrai aukšto lygio saugumą.
 

Naudokitės legaliomis antivirusinėmis programomis

Laiku atnaujinama ir legali antivirusinė programa privalo būti kiekviename kompiuteryje, norint jį apsaugoti nuo jam kenkiančių programų. Neužtenka antivirusinę programą vien tik įdiegti. Naudojantis ja reikia reguliariai patikrinti visas kompiuterio bylas, nes taip galėsite laiku aptikti kenkiančias programas. Be to, internetiniu režimu dirbanti antivirusinė pragrama ir pati perspės, jeigu jungsitės prie pavojingo Wi-Fi tinklo.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Interneto paslaugos