Nuosavas verslas ar samdinio darbas? Pasirinkimo galimybės

Publikavimo data: 2015-01-08 Nuosavas verslas ar samdinio darbas? Pasirinkimo galimybės Darbuotojų poreikiai yra skirtingi – visuomet bus žmonių, kurie dirbs sau, ir žmonių, kurie dirbs kitiems. Tiek vienas, tiek kitas pasirinkimas turi savų privalumų ir savų trūkumų, t. y. viena dažniausių klaidų – įsitikinimas, kad verslininko duona užtikrina finansinę gerovę, o samdinio darbas pasmerktas vergovei.

Priimdami lemiamą sprendimą, objektyviai įvertinkite savo poreikius ir galimybes. Jei jaučiate diskomfortą, būdamas samdomu darbuotoju, rinkitės individualią karjerą, tačiau nepamirškite, kad pasirinkę nuosavo verslo kryptį, negalėsite mėgautis nei stabiliomis darbo valandomis, nei pastovios algos privalumais. Be to, komercinė sėkmė paremta ne tik idėjos originalumu ir atitinkamų žinių bagažu, bet ir neblėstančiu noru keistis bei tobulėti, išskirtinai stipria sveikata ir geležine valia. Ne paslaptis, kad daugelis sėkmingų verslininkų, praėjus keleriems darbo metams, grįžta prie samdinio duonos.
 

Samdinio darbas užtikrina saugumą
Samdinio darbas užtikrina stabilų ir laiku mokamą atlyginimą, be to, darbuotojas yra apsaugotas nuo bet kokių sunkumų, susijusių su komercine sėkme ir kasdien stiprėjančia konkurencija. Žinoma, jei norite būti laimingi, privalote objektyviai įvertinti įmonę, kurioje realizuosite savo gebėjimus, t. y. pagalvokite ne tik apie jums siūlomo darbo pobūdį, bet ir apie atlygį, motyvacines priemones, darbo vietą ir kolektyvą – būdamas darbuotoju jūs visuomet galite rinktis.

Vienas didžiausių šio darbo privalumų – aiškus tikslas, t. y. alga. Negalima pamiršti ir tobulėjimo galimybių, žinių gausos ir nepakeičiamos darbo patirties, tačiau laiku mokamas atlyginimas yra vienas svarbiausių darbovietės atrankos kriterijų. Tuo tarpu verslininkas neretai dirba be algos, t. y. jis įgyvendina ateities viziją, tikėdamasis gauti pelną po kelerių metų, ir negali būti tikras dėl savo verslo ateities. Be to, kol darbuotojas gali rinktis iš daugybės įmonių ir skirtingų veiklos krypčių, t. y. plėsti savo profesinį akiratį ir išbandyti jėgas naujame amplua, verslininkas augina ir brandina vieną įmonę, siekdamas suteikti jai kiek įmanoma tvirtesnį statusą ir užtikrinti aukščiausią kokybės lygį, t. y. jis negali keisti savo veiklos pobūdžio.
 

Nuosavas verslas suteikia laisvę rinktis
Nuosavas verslas žada finansinę naudą ir visišką sprendimų laisvę. Be to, ši sritis gana lanksčiai valdoma: net ir patyrus nesėkmę vienoje srityje, galime orientuotis į kitą. Tiesa, čia būtinos papildomos išlaidos ir laikas. Nuosavas verslas neatsiejamas nuo įtampos (nepamirškite, kad jums teks rūpintis viskuo – ne tik valdymo sprendimais, bet ir buitinėmis smulkmenomis), rūpesčių ir pavojingų klaidų – tik vidinė motyvacija ir tikslo siekimas padės įveikti kasdienius sunkumus. Iš tiesų nuosavas verslas neatsiejamas nuo moralinio ir psichologinio pasirengimo, t. y. verslininkas turi būtų pasiruošęs sunkiai įgyvendinamiems tikslams, ilgoms darbo valandoms, nuolatiniam nuovargiui ir laiko stygiui.
 

Atsisakykite stereotipų
Viena svarbiausių priežasčių, raginanti imtis nuosavo verslo, yra sprendimų laisvė. Verslininkui nereikia klausyti nurodymų, apibrėžiančių jo darbo laiką, darbo pobūdį ir kryptį, t. y. jis pats sprendžia, ką ir kaip daryti. Tiesa, pokalbiai apie laisvę yra gana sąlygiški – neretai verslo pradžia siejama su kūdikio gimimu, t. y. bemiegėmis naktimis, nuolatiniu stresu, milžiniškomis išlaidomis ir kasdieniais rūpesčiais. Verslo pradžioje kelsitės itin anksti ir gulsitės labai vėlai, pamiršite poilsio dienas, t. y. dirbsite ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis, negalėsite sirgti ar paprašyti kolegų pagalbos. Žinoma, viskas priklauso nuo darbo pobūdžio ir jūsų tikslų. Deja, praktika rodo, kad aukščiausio rezultato siekiantys verslininkai nesugeba derinti darbo ir poilsio valandų.

Turbūt girdėjote – samdomas darbuotojas niekuomet nesimėgaus prabanga ir solidžia alga. Akivaizdu – eilinė darbo bitė uždirba keliasdešimt kartų mažiau nei sėkmingas verslininkas, tačiau suabsoliutinti šio teiginio nereikėtų – pasaulyje žinomas ne vienas milijonierius, turtus susikrovęs kaip samdomas darbuotojas, ir ne vienas skurdžius, kažkada besimėgavęs nuosavo verslo privalumais. Nereikėtų pamiršti ir pastoviai mokamos algos privalumų – samdomas darbuotojas gali planuoti, t. y. jis žino, kad kiekvieną mėnesį tuo pačiu laiku gaus tam tikrą pinigų sumą. Verslininkas niekuomet nėra tikras gaunamu atlygiu. Be to, verslas reikalauja nuolatinių investicijų, kartais viršijančių pelno rodiklius, ypač pasukus rizikingu keliu. Žinoma, šiek tiek pakentėję, bendradarbiaudami su tinkamais žmonėmis ir sėkmingai plėtodami savo idėją, galite tikėtis kur kas daugiau.
 

Svarbiausia – patirtis
Nesvarbu, kokio darbo ketinatės imtis – kurti savo įmonę ar būti samdomu darbuotoju – turite būti pasiruošę naujiems iššūkiams, t. y. visų pirma privalote atsakyti, ko jūs norite ir ką galite dėl to paaukoti. Jei nusprendėte siekti verslininko karjeros, nepamirškite samdinio privalumų – dirbdami sėkmingoje kompanijoje išmoksite atsakomybės ir įgysite darbinės patirties. Be to, samdinio darbas yra vertingos pamokos: jūs išmoksite organizuoti darbo valandas ir darbo krūvį, įvertinsite savo vadovo bendravimo ypatumus, jų privalumus ir trūkumus, išmoksite bendrauti su kolektyvu ir užmegsite naujas pažintis. Nepamirškite, kad verslas, vystomas be patirties, yra pasmerktas finansinei nesėkmei.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos