Laisvai samdomas darbuotojas

Publikavimo data: 2019-03-16 Laisvai samdomas darbuotojas

Laisvai samdomas darbuotojas – tai savarankiškai dirbantis asmuo, kuris nėra susaistytas su įmone darbiniais santykiais, darbo sutartimi ar kitais samdomo darbuotojo įsipareigojimais. Pasauliui modernėjant – laisvai samdomo darbuotojo profesija tampa vis populiaresnė ir geidžiamesnė. Ir tai nieko keisto, jaunimas vis mieliau standartines darbo valandas ir laiką keičia į laisvę, galimybe dirbti ten, kur patogu ir tuo paros laiku, kai jaučiasi darbingiausi.

Laisvai samdomo darbuotojo privalumai

Vienas iš didžiausių samdomo darbuotojų privalumų – tai, kaip jau ir nurodo pats pavadinimas – laisvė. Laisvė rinktis tuos darbus, kurių norisi, dirbti su tais užsakovais, kurie patinka. Ne mažiau vilioja ir laisvas darbo grafikas. Ne kiekvienam iš mūsų tinkamos yra standartinės daugumos biurų darbo valandos, kai dirbama nuo 8 val. ryto, iki 17 val. vakaro. Vieni darbingi jaučiasi ryte,  o štai kiti, priešingai, vakare ar net naktį. Esant laisvai samdomu darbuotoju, darbo valandas galima rinktis pagal tai, kada jaučiatės produktyviausi.

Nemažai laisvai samdomų darbuotojų dirba iš namų. Tai taip pat gali būti laikoma privalumu, mat sutaupoma ir pinigų, ir laiko, keliavimo į darbą atžvilgiu. Nereikia stovėti kamščiuose, leisti pinigus kurui. Vos atsikėlus – jūs jau darbo vietoje.

Ne menkesniu privalumu galima įvardinti ir atlyginimo „lubų“ nebuvimą. Esant samdomu darbuotoju, kuris dirba pagal darbo sutartį – dažniausiai egzistuoja tam tikros atlyginimo lubos, kurias pasiekus, nesvarbu kiek dirbsite – didesnio atlyginimo negausite. O štai laisvai samdomas darbuotojas pats gali pasirinkti, kiek jis dirbs, kiek užsakymų gali priimti – ir nuo to priklausys kiek jis uždirbs. Taip pat atsiranda galimybė patiems rinktis darbo krūvį, pavyzdžiui, vieną mėnesį galite prisiimti daugiau užsakymų, o štai kitą – mažiau.

Laisvai samdomo darbuotojo trūkumai

Kaip ir kiekviena darbo forma – laisvai samdomas darbuotojas turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų, apie kuriuos žinoti yra verta.

Vienas iš didžiausių trūkumų – tai finansinis nepastovumas. Tai ypač aktualu veiklos pradžioje. Dirbant pagal darbo sutartį, jūs galite būti tikri, kad tam tikrą mėnesio dieną gausite atlyginimą, žinosite, koks jis yra ir pagal tai galite planuotis savo išlaidas. Laisvai samdomi darbuotojai dažniausiai susiduria su pajamų nepastovumų – vieną mėnesį jų gali būti daugiau, nei planuota, o štai kitą – mažiau. Vienas iš būdų, kaip išvengti nenumatytų nemalonių finansinių situacijų – tai santaupos, dar kitaip vadinama „finansine pagalve“. Stenkitės visada turėti atsidėję tiek pinigų, kad galėtumėte pragyventi bent kelis mėnesius, net jei visiškai tuo laikotarpiu negautumėte pajamų. Tai ypač naudinga jei savo veiklą dar tik pradedate. Dar vienas trūkumas – tai, kad mokesčius valstybei tenka susimokėti patiems.

Laisvas darbo grafikas iš privalumo neretai gali tapti ir tūkumu, ypač  tiems žmonėms, kuriems trūksta savidisciplinos. Žinoma, malonu, kai galima dirbti tik tada, kai to norisi, tačiau jei norite užsidirbti, gauti stabilias pajamas bei užsitikrinti pasitikėjimą klientų akyse – svarbu laikytis sutartų darbų atlikimo terminų.

Numatoma, kad laisvai samdomo darbuotojo pozicija darbo rinkoje tik stiprės. Ši tendencija pastebima jau ne vienerius metus ir vis labiau modernėjant technologijoms yra linkusi augti. Laisvai samdomi darbuotojai yra linkę labiau ir greičiau prisitaikyti prie nuolat besikeičiančių darbo rinkos poreikių. Taip pat technologijoms vis labiau tobulėjant, ilgainiui biuruose nebereikės tiek daug nuolat dirbančių darbuotojų. Žinoma, tai nereiškia, kad technologijos visiškai pakeis žmogų, tačiau laisvai samdomi darbuotojai nemažai daliai įmonių taps vis labiau priimtinesni.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Interneto paslaugos