Kokių profesijų atstovai tikrai bus sotūs?

Publikavimo data: 2014-07-07 Kokių profesijų atstovai tikrai bus sotūs? Kiekvienais metais įsibėgėjus vasarai daugybė abiturientu suskumba stoti į aukštąsias mokyklas. Kasmet mokyklą baigusiųjų poreikiai kartojasi: pačios populiariausios išlieka vadybos, ekonomikos bei teisės studijos. Taip pat pernai daugiau nei 58,2 % pirmakursių pasirinko humanitarinių, socialinių mokslų bei menų kryptis. Po tokiomis mokslo kryptimis besislepiančios profesijos tyliai skelbia: susitaikykite su tuo, jog didelių pinigų jūs neturėsite. Juk ne vienas pasirinkęs socialinių ar humanitarinių mokslų kryptį, kiek vėliau susiduria su sudėtinga realybe ieškant darbo. Net jei ir pavyksta rasti neblogai apmokamą darbą, vis dėlto humanitarai ir sociologai slapta pavydi tiems, kurie turi inžinieriaus, gydytojo ar programuotojo profesiją. Juk šių profesijų atstovams 21 a. tikrai neteks badauti.

 

Reikalingiausi medicinos darbuotojai

Slaugytojai ir kiti medicinos atstovai Amerikoje bei Didžiojoje Britanijoje įvardijami kaip tokie, be kurių ateityje pasaulis nesisuks. Bene garsiausias pasaulinis verslo žurnalas „Forbes“ sudarė paklausiausių ateities specialybių sąrašą ir jo viršuje atsidūrė būtent medicinos ir informacinių technologijų darbuotojai. Šios prognozės nesunkiai paaiškinamos.

Žinoma, jog šiuo metu pasaulis susiduria su gana didele senėjimo problema. Nors žmonių skaičius ir auga, tačiau šis prieaugis labiausiai koncentruotas į besivystančias bei trečiojo pasaulio šalis. Gerai išsivysčiusiose šalyse labai sparčiai didėja pagyvenusių žmonių skaičius. Jie daug dažniau nei jauni susiduria su sveikatos problemomis, jiems labiausiai reikia kasdienės priežiūros. „Forbes“ prognozuoja, jog 2020 m. slaugytojų pasaulyje reikės vis daugiau. Natūraliai augs ir jų algos bei kvalifikacijos poreikis.

Reikės ne tik daug slaugytojų, bet ir profesionalių gydytojų. Juk dabartinei darbo rinkai itin svarbu, kad žmogus sirgtų kuo mažiau, o jei jau susirgtų, kad kuo greičiau pasveiktų. Taigi, aukšto medicinos lygio garantavimas yra bene visų Vakarų valstybių strateginis tikslas. Juk jau seniausiai įrodyta, kad kuo trumpiau darbuotojas serga, tuo jis naudingesnis šalies ekonomikai. Taigi, darbo tikrai turės visi: nuo bendrosios praktikos gydytojų iki įvairių specializacijų chirurgų.

 

Neišsiversime be IT specialistų

Greičiausiai nė vienas šiuolaikinio verslo ir gyvenimo nebeįsivaizduoja be interneto. Viskas, kas su juo susiję, yra labai paklausu ir reikalinga, todėl darbo atsiras visiems IT specialistams. Juk pasaulyje veikia daugybė kompiuterių ir serverių, juos jungia milijardai kilometrų laidų, kasdien naudojamės internetinėmis pašto dėžutėmis, perkame iš internetinių parduotuvių, saugomės nuo kompiuterinių virusų ir pan. Kiekvienai sričiai reikalingi specialistai, geriausiai išmanantys savo darbą.

„Forbes“ nurodo kelias svarbiausias specialybes, susijusias su IT, be kurių bus neįmanoma išsiversti ir kurių paklausa laikui bėgant tik augs.

Visų pirma, tai, be abejonės, įvairių sričių programuotojai. Juk kažkas turi suprogramuoti, kad vienu mygtuko paspaudimu galėtumėte neiti ten, kur pageidaujate, kažkam reikia sukurti sistemas, fiksuojančias jūsų paspaudimus ir įtraukiančias tai į apsilankymų statistiką, pasirūpinti naršymo saugumu, tobulinti sistemas ir t. t. Lygiai taip pat be IT specialisto prisilietimo neveiktų nė viena apskaitos, buhalterijos ar planavimo programa. Juk kiekviena interneto svetainė, programėlė ar programa yra nesibaigiančios programavimo kodo eilutės. Tie, kurie sugeba jas sukurti, gaus vienus geriausių atlyginimų visoje darbo rinkoje visame pasaulyje.

Dar viena IT sritis – tai grafika. Baigėsi tie laikai, kai internetiniai tinklalapiai buvo vos kelių spalvų, kai jose dominavo tik tekstas. Dabar visur skubančiam vartotojui reikalingas geras ir informatyvus vaizdas, kadangi komunikuoti grafiniais paveikslėliais galima žymiai greičiau nei raštu. Ir visai nesvarbu, ar tai paprasta instrukcija, kaip apsipirkti internetinėje parduotuvė, ar bendrovės prisistatymas – geras grafikos dizaineris puslapį jūsų teksto, pristatančio įmonę, pavers vos keliais skaičiais bei piešinukais, kuriuos pamačius viskas taps aišku. Juk niekas nebenori skaityti ilgų tekstų jūsų strategijų ar ataskaitų. Vaizdiniai sprendimai populiarėja dar ir todėl, kad žmonės vis mažiau skaito, vis labiau visur skuba. Be abejonės, tai nėra gerai, tačiau burtas jau mestas ir nėra kada piktintis tokia realybe – kol jūs pyksite, jūsų konkurentai nelauks.

Trečia ateityje labai paklausi IT sritis bus IT konsultantai. Jų darbas – išaiškinti tiek vartotojams, tiek ir darbuotojams, kaip daryti darbus teisingai ir paprastai. Juk šiandien dėl didelių darbo krūvių niekas nebenori galvoti, kaip kompiuteris veikia. Reikia, kad jis tiesiog gerai veiktų. O jei kas negerai, konsultantai turi išspręsti problemą ir jūs tęsite darbus. Juk taip ir greičiau, ir pigiau nei kiekvieną darbuotoją išmokyti kompiuterių ir programų inžinerijos. Be to, sutaupytą laiką galima skirti savo karjerai. Akivaizdu, kad IT paslaugos dar ilgai užtikrins patikimą darbo vietą profesionaliems specialistams.

 

Inžinierių svarba nepajudinama

Žurnalas „Forbes“ prognozuoja, jog pačių įvairiausių inžinerinių specialybių atstovai taip pat ateityje turės daug darbo. Be abejonės, tai jokia naujovė, juk taip buvo jau nuo pat civilizacijos pradžios, nuo tada, kai atsirado pirmieji miestai. Visai nesvarbus, ar statomas paprasčiausias gyvenamasis namas, ar milžiniškas dangoraižis, statybos inžinieriai yra būtini. „Forbes“ teigimu, jie netgi svarbesni už architektus. Pastarųjų rinkai reikia ne tiek ir daug, kadangi visą pagrindinį darbą nudirba įvairių sričių inžinieriai. Be to, ES siekia, kad nuo 2020 m. visi naujai pastatyti Europos pastatai būtų pasyvieji. Tie, kurie neprisitaikys prie šio reikalavimo, bus išstumti iš rinkos, o jauni specialistai turės daugiau galimybių.

Darbo Europoje turės ir automobilių inžinieriai, kadangi ES ateitis yra naujos kartos vidaus degimo varikliai, žymiai labiau negu senieji tausojantys aplinką, ir elektromobiliai arba vis dar neištobulinta vandeniliu varomo variklio technologija. Mūsų šalyje automobilininkams daug darbo gal ir nebus, bet Prancūzijoje, Vokietijoje ar Italijoje šios srities specialistų poreikis smarkiai išaugs.

Prie inžinierių „Forbes“ taip pat priskiria įvairių sričių gamybos inžinierius. Šiandien daugybės įmonių gamybos procesai automatizuoti, jos naudoja sudėtingus aukštos kokybės įrenginius. Paprastus darbininkus išmokyti juos valdyti nėra sunku, tačiau užtikrinti tinkamą tokios įrangos veikimą sugeba tik profesionalūs gamybos inžinierius. Jie užtikrina, kad visas darbas vyktų sklandžiai.

Taigi, nors pasaulinio garso verslo žurnalai daugiausiai rašo apie internetą, naujausias IT technologijas, bioinžinerijos ar medicinos stebuklus, tačiau nereikėtų pamiršti, jog pasaulio gyventojams visą laiką reikės gero namo, kokybiško plieno ir cemento, pieno, batų ir t. t.

 

Ką rinktis Lietuvoje?

Nors, kaip jau minėta, pačios populiariausios specialybės yra ekonomika, teisė bei vadyba, pernai daugiausia Lietuvos abiturientų norėjo studijuoti mediciną. Vertinant pasaulines tendencijas, tai tikrai labai protingas ėjimas, tačiau lietuvių pasirinkimui greičiausiai daugiausia įtakos turėjo didelė gydytojų paklausa visoje Europoje. Procesas, kai vos Lietuvoje pabaigę studijas gydytojai, skuba darbo ieškoti svetur, mūsų šaliai tampa labai didele problema. Jaunus žmones vilioja didelės karjeros perspektyvos, pati naujausia įranga, geros laboratorijos ir, be abejonės, geri atlyginimas.

Džiugu, jog jau ne vienerius metus kartojant, kad jaunimui reikėtų rinktis inžinerines specialybes, tai pradėjo duoti vaisių. Stojančiųjų į šias specialybes vis daugiau, o prognozės rodo, kad tokių studentų skaičius ateityje ir toliau augs. Jei kartojimas tikrai duoda naudos, tuomet tai būtina daryti dar aktyviau ir, galbūt, po kokių penkerių metų Lietuvos aukštosios mokyklos rengs tokius specialistus, kurie sugebės užsidirbti ir mokėti pakankamai solidžius mokesčius valstybei. Tada ir humanitarams teks daugiau, nes jų tiesiog liks mažiau. Juk jų darbas taip pat ypatingai svarbus, tačiau jie kokybiškai galės dirbti tik tada, kai visuomenė galės leisti sau juos pakankamai gerai išlaikyti.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Aukštosios mokyklos