Kaip produktyviai išnaudoti savo laiką ir išlaikyti motyvaciją dirbant namuose?

Publikavimo data: 2016-03-07 Kaip produktyviai išnaudoti savo laiką ir išlaikyti motyvaciją dirbant namuose?

darbas namieVisiems pasitaiko tokių dienų, kuomet bet kokia veikla atrodo svarbesnė ir įdomesnė už pagrindinį mūsų darbą ir stipriai blaško, neleidžia susikaupti, susikoncentruoti... Kartais net ir intensyviai dirbant su tam tikru projektu, mintys ir dėmesys nukrypsta į socialinius tinklus ar elektroninio pašto tikrinimą, kur laikas pralekia nepastebimai, tuomet atsiranda dar kitų reikalų ir taip nepastebėtai pralekia visi dienos darbai. Ypač tai aktualu dirbantiems namuose. Juk čia neretai net ir neplauti indai, televizijos laida ir kiti buitiniai rūpesčiai gali labiau dominti nei laukiančios darbo užduotys. Be to, dažniausiai namuose dirbama su savo projektais, todėl nereikia atsiskaityti jokiam vadovui, kas taip pat kartais leidžia labiau atsipalaiduoti, vis ilgesniam laikui atidėti savo darbus. 

Ar ir Jums teko su tuo susidurti? 

Kokios pasekmės lydi negebančius laiku susiimti?

Tikriausiai daugelis dirbančiųjų namuose tikisi, jog pabudę ryte išgers kavos, patikrins elektroninį paštą ir atlikę įprastą ryto prabudimo rutiną, pradės dienos darbus. Tačiau, tikrai ne kiekvienam pavyksta laikytis tokio plano ir kiti užsiėmimai nukreipia mūsų dėmesį bei energiją link jų. O tai be abejo atsiliepia darbui ir asmeniniam gyvenimui:

  • Nukenčia suplanuoti projektai. Kuomet darbo valandomis dėmesį patraukia kiti dalykai, lieka mažiau laiko pagrindiniam darbui atlikti, kas turi įtakos galutiniam rezultatui. Ir nors tuo metu labiausiai reikalinga sutelkti energiją vystomam projektui, tačiau dažniausiai ji jau būna iššvaistyta veltui.
  • Netenkama tam tikros pinigų dalies. Kuo labiau nesugebama susikoncentruoti ir užsiimama pašaline veikla, tuo daugiau laiko prarandama darbo atlikimui, nuo ko automatiškai nukenčia gaunamų pajamų dydis.
  • Prarandamas ryšys su šeima, draugais. Nespėjant visų darbų atlikti suplanuotu laiku, tenka aukoti tą laiko dalį, kurią reikėtų ir būtų galima skirti bendravimui su artimaisiais ir draugais. Taip prasideda nesutarimai, barniai kas dar labiau trukdo susikoncentruoti.
  • Patiriamas didesnis stresas. Natūralu, jog tuomet, kai nespėjama atlikti visų darbų ir jie vis kaupiasi, jaučiamas nerimas, spaudimas. Kartais tokia situacija kai kuriuos paskatina susikaupti, tačiau daugeliui tai kelią stresą, dėl ko nukenčia ne tik darbų kokybė, bet ir žmogaus savijauta.  

Kaip grįžti į ritmą ar jį susikurti, kai dėl nesusikaupimo nukenčia įgyvendinami projektai?

produktyvus darbas iš namųVakare paruoštas kitos dienos planas. Dar geriau – parengti savaitės, mėnesio ir metų planai. Žinoma, šie gali būti ne tokie tikslūs ir konkretūs, bet verta žinoti, jog sėkmingi ir aukštumų pasiekę žmonės visuomet tiksliai susiplanuoja bent dviejų ar trijų savaičių konkrečius planus ir veiklas. Taip maksimaliai produktyviai išnaudojamas visas dienos laikas.

Darbo laiko konkretizavimas. Dirbant privačiose ar valstybės įstaigose darbuotojai privalo prisitaikyti prie numatyto darbo laiko, o štai vienas didžiausių darbo namuose privalumų – darbo valandų neribojimas. Tačiau tai ir vienas lengviausių būdų paslysti, todėl labai svarbu nusistatyti valandas, kuriomis dirbsite. Darbas nebūtinai turi prasidėti ryte, galima pradėti dirbti ir po pietų, svarbiausia tuo laiku, kuomet jaučiamasi darbingiausiai, bet būtina sau įvardinti darbo valandas. Taip pat negalima pamiršti ir pietų pertraukos, kadangi kasdien pietauti reikėtų tuo pačiu metu. Tai naudinga ne tik sveikatai, bet ir  darbo produktyvumui – toks įprotis padės išlaikyti darbo valandų režimą.

Ryto rutina, kuri padeda pabusti ir nusiteikti darbui. Vos tik atsikėlus nebūtina skubėti prie darbų, nebent kai kuriems tai būtų produktyviausias laikas. Tačiau daugeliui būtina atsigerti kavos, arbatos, papusryčiauti, perskaityti naujienas ir atlikti kitus įpročius tam, jog pabustume ir galėtume kibti į darbus. Tokios rutinos tikrai nereikia atsisakyti, svarbu jos neužtęsti ir numatytu laiku pradėti darbus.

Trukdžių pašalinimas. Kiek leidžia galimybės pašalinkite visus trukdžius, kurie dažniausiai nukreipia dėmesį ir neleidžia susikaupti. Neįjunkite televizoriaus, internetą naudokite tiek, kiek reikalinga darbui, jei nebūtina nesijunkite prie socialinių tinklų, kurie nepastebimai ženkliai sutrumpina darbo laiką.

Laiko stebėjimas ir planavimas. Technologijos kasdien vis labiau palengvina mūsų gyvenimo kasdienybę, tačiau kartais ir pareikalauja daug laiko. Tačiau, jos taip pat padeda stebėti, planuoti ir kontroliuoti mūsų dienos laiką. Todėl, verta susirasti internete programų, padėsiančių stebėti ir padaryti išvadas, kiek ir kam laiko bei dėmesio per dieną skiriate daugiausiai.

Darbo erdvės atskyrimas. Jei tik yra sąlygos verta namuose įrengti darbo vietą, paskiriant tam atskirą kambarį ar dalį jo, susitariant su artimaisiais, kad šie netrukdys Jūsų darbo valandomis ar ateis tik tuo atveju, kai iš tiesų būtinai reikės. Ne paslaptis, jog daugelis darbą namuose vis dar nuvertina, todėl drąsiai prašo namuose likusio žmogaus pagalbos savo reikmėms. Tokiu atveju būtina parodyti, kad dirbate rimtai ir darbo metu negalite spręsti jų asmeninių problemų.

Darbas namuose turi daug privalumų, tačiau ir begalę pagundų, galimybių paslysti. Taigi, net ir turint visišką laisvę dirbti pagal individualius poreikius, norint pasiekti efektyvių darbo rezultatų būtina sau nustatyti tam tikras taisykles, kurios padės išlikti produktyviam, nekreipiant dėmesio į pašalinius veiksnius.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos