Kaip palaikyti gerus tarpusavio santykius darbe?

Publikavimo data: 2015-09-16 Kaip palaikyti gerus tarpusavio santykius darbe?

santykiai darbeTikriausiai kiekvienas svajoja apie darbą, į kurį kiekvieną dieną keliautų didelio noro ir motyvacijos vedini. Realu, kad tokių atvykstančių darbuotojų tikisi ir darbdaviai. Juk bendraujantis, su gera nuotaika žmogus puikiomis emocijomis užkrečia ir kitus, yra mažiau įsitempęs, gali visas jėgas skirti darbui, o tai įtakoja produktyvesnius darbo rezultatus. Tačiau dažniausiai realybėje tokios dienos pasitaiko tikrai ne visada: įmonės reorganizacija, darbuotojų etatų mažinimas, nuolat pikti ir susirūpinę kolegos ar vadovai gali stipriai paveikti mūsų emocinę savijautą. Tačiau tiek siekiant geresnių asmeninių darbo rezultatų, tiek norint sukurti ir palaikyti normalią, darbingą aplinką savo įmonėje, reikia kurti gerus darbuotojų tarpusavio santykius.

Vadovo gebėjimas bendrauti turi didelę įtaką darbuotojų motyvacijai ir jų rezultatams. Tačiau nereikėtų tikėtis, jog darbdavys nuolat bendraus su visais savo darbuotojais, kadangi didelės įmonėje tai net ir fiziškai būtų itin sudėtinga. Todėl nereikėtų pamiršti, jog prie geros atmosferos darbe kūrimo prisideda ne tik vadovai, bet ir patys dirbantieji. Kaip vertėtų elgtis siekiant palaikyti gerus tarpusavio santykius su kolegomis, vadovais, net jei iki šiol santykiai nebuvo labai geri?

Valdykite neigiamas emocijas

Emocijos darbe dažniau daro neigiamą įtaką negu padeda, todėl verta mokytis jas kontroliuoti, prislopinti. Aplinkybėms susiklosčius Jums nepalankia linkme nereikėtų iškart išlieti visų emocijų ant savo kolegų. Tuo metu situacija gali atrodyti sudėtingesnė nei yra iš tikrųjų, todėl verta kelias minutes pabūti atskirai nuo kitų, leisti sau susikaupti ir nusiraminti. Pasikarščiavus didėja tikimybė pasakyti tai, ko vėliau tikrai gailėsitės. Geriau ramiai viską apgalvoti pačiam. Kol situacija ar problema neišspręsta, jeigu nėra būtina, jos nereikėtų aptarinėti su kitomis kolegomis, kadangi taip galite prarasti vadovų ar kitų darbuotojų pasitikėjimą.

Gebėjimas valdyti savo emocijas išties yra darbas, ir gana nelengvas, ypač, jeigu iki šiol buvo reaguojama intuityviai, o bet kokie jausmai buvo rodomi nevaržomai. Tačiau po truputį visko galima išmokti, pavyzdžiui, jei iki šiol buvote linkęs greitai užsiplieksti, bendraudami tiesiog su draugais, artimaisiais stenkitės to išvengti. Vėliau tikrai bus lengviau susivaldyti darbe, kas leis išvengti nemalonių nesusipratimų su kolegomis. 

Mąstykite pozityviai

Pasistenkite į darbą keliauti nusiteikus teigiamai ir pakilia nuotaika užkrėsti kitus. Žmonės nori ir daug mieliau bendrauja su gerų emocijų kupinais žmonėmis, todėl šie gali daryti didesnę įtaką kitiems asmenims ar patys greičiau sulaukti reikalingos pagalbos. Pozityvumas padeda lengviau išspręsti sunkumus, problemas, su kuriomis susiduriame. Teigiamai mąstydami galite sugalvoti ir naujų idėjų darbe, kurios bus naudingos, įdomios ir įtraukiančios kitus. Susidūrus su nauja užduotimi, kurią paskyrė vadovas, taip pat nereikėtų pradėti nerimauti, jaudintis. Nepriimkite to kaip bausmės, nes tai gali būti puiki galimybė tobulėti ir pasiekti geresnių rezultatų. Jeigu jaučiate, jog nepatinka pats darbo pobūdis, geriau nelaukti, o ieškoti srities, kurioje jausitės naudingas.

Padėkite kitiems ir priimkite jų pagalbą

Žmonės dabar retai kada bando įsivaizduoti, kaip vienoje ar kitoje situacijoje jaučiasi kiti asmenys. Dažniausiai susikoncentruojama į save ir mus lydinčias problemas. Jei negalime patys jų išspręsti dažnai prašome kolegų pagalbos, o šiems atsisakius – neretai supykstame. Tačiau, pirmiausia būtina pasiteirauti, ar pats žmogus neužsiėmęs, turi laiko padėti analizuoti mūsų problemą. Taip pat nereikėtų stebėtis, jei kolega nenori mums padėti tuo atveju, kai mes kažkada jam nepagelbėjome. Todėl kolegai atvykus su prašymu padėti, nereikėtų stengtis išsisukinėti, o pabandyti kažką patarti ar nukreipti pas reikiamus asmenis.

Taip pat yra žmonių, kurie žūtbūt stengiasi viską padaryti patys. Tai tikrai nėra blogas bruožas, tačiau, jeigu užduotis jiems per sunki ar turima daug kitų darbų, pradedama pykti ne tik ant savęs, bet ir ant kolegų, kurie galbūt turi mažiau darbo. Dėl to kartais tikrai nereikėtų atmesti kitų darbuotojų siūlomos pagalbos, ypač dirbant su didesniais projektais. Žemesnes pareigas užimantiems asmenims tai gali būti puiki proga išmokti naujų dalykų, įgyti vertingos patirties. Parodydami, jog vertinate jų pastangas, nebijote ko nors nežinoti, įgysite kolegų pasitikėjimą, o jei būsite geras klausytojas galite pasisemti naujų idėjų.

Neužsisklęskite savyje

Nors dažnai teigiama, jog darbe svarbu išlaikyti tik minimalius darbinius santykius, tačiau daug motyvuotesni ir geresnių rezultatų gali pasiekti tarpusavyje geriau sutariantys, daugiau bendraujantys kolegos. Ypač tai jaučiama komandinių užduočių metu, kadangi susibendravę žmonės geriau supranta vieni kitus, žino stipriąsias ar silpnąsias vietas, kas padeda tinkamai organizuoti darbų procesą, pasiskirstyti pateiktas užduotis. Todėl verta dalyvauti įvairiose įmonės rengiamose šventėse, papildomuose projektuose, mokymuose. Čia ne tik lavinsite bendravimo įgūdžius, bet ir galėsite susipažinti su kitais darbuotojais, su kuriais tenka rečiau susidurti. Juk kada nors gali prireikti ir jų pagalbos.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos