Didelių kompanijų gigantomanija

Publikavimo data: 2015-05-05 Didelių kompanijų gigantomanija

Sunku įsivaizduoti kompaniją, kuri dėl savo darbuotojų daro daugiau negu Google. Ilgą laiką gūglistų namais buvo garsus Googleplex, tačiau kompanija taip sparčiai išaugo, jog visiems pritrūko vietos, todėl naują miestelį buvo nutarta statyti nuo nulio. Bendras žemės sklypo plotas – 17 ha ir tik 6 procentus jų užima pastatai. Visa kita – žaliosios erdvės. Pieva taip pat auga ant 9 korpusų stogų. Gyvenimas miestelyje organizuotas taip, kad darbuotojams nebūtų poreikio išeiti už jo ribų, nakvoti galima specialiai įrengtuose kambariuose. Google garsėja tuo, kad teikia savo darbuotojams visas paslaugas nemokamai: galima apsikirpti, išsiskalbti rūbus, sportuoti salėse, žaisti kompiuterinius žaidimus ir pan. Taip pat į darbą leidžiama atsivesti šunį ar katę. 

Tam, kad darbuotojai negaištų laiko buitiniams reikalams, Google turi žmogų, kuris juos atlieka: jis gali paimti darbuotojo vaiką iš mokyklos ar parinkti kostiumą žiburėliui. 100 mln. dolerių kasmet Google skiria savo darbuotojų maitinimui. Dirbantys Google tvirtina, kad visi naujokai per mėnesį priauga mažiausiai 6 kilogramus. Taip pat Google leidžia 20% laiko vystyti savo asmeninius projektus. Darbuotojas gali bet kada gauti tris mėnesius neapmokamų atostogų, o jei jam gimsta vaikas – moterys gali išeiti atostogų 18 mėnesių, vyrai – 6 mėnesiams, be to jie gauna priedą prie algos žaislams ir sauskelnėms. Vėliau vaikus galima atiduoti į darželį, dirbantį miestelyje. Google rūpinasi ne tik esamais darbuotojais, bet ir padeda mirusiųjų šeimoms. Po gūglisto mirties, jo sutuoktinis 10 metų gauna pusę jo atlyginimo kas mėnesį ir dar po 1000 dolerių kiekvienam vaikui.

apple

Kalbama, kad dirbti Apple nėra labai linksma. Pirmiausia dėl to, kad konfidencialumo taisyklės kompanijos viduje veda visus iš proto ir kenkia darbuotojų tarpusavio santykiams. Priešingai nei Google, Apple su savo darbuotojais yra pakankamai griežta. Miestelio interjeras rimtas ir lakoniškas. Tokiu pat lakonišku turi tapti ir nuo 2006 metų statomas naujas Apple biuras, kurį Steve'as Jobsas pavadino "geriausiu biuro pastatu Žemėje, į kurį važiuos pažiūrėti architektūros studentai iš viso pasaulio". Gigantiškas pastatas galės sutalpinti 13 tūkstančių darbuotojų, šalia pastato bus pasodinti 7 tūkstančiai medžių, iškastas tvenkinys ir nutiesti dviračių takai. Po žeme bus stovėjimo aikštelė, salė su tūkstančiu sėdimų vietų ir sandėlis. 

Didžiulė valgykla 3 tūkstančiams žmonių bus mokama – tipiškas kompanijos Apple bruožas. Apple darbuotojai ir dabar moka už visas paslaugas, kurias gauna Apple miestelio teritorijoje. Vienintelis maistas, kurį valgykloje galima gauti nemokamai – obuoliai. Atmosfera įmonėje yra pakankamai nervinga. Savo projektų darbuotojas negali aptarinėti nei su kolegomis, nei su šeima. Jobsas sukūrė sistemą, kurioje darbuotojas yra atsakingas už labai mažą darbo segmentą. Kiti darbo Apple kompanijoje trūkumai – didelis darbo krūvis ir nedideli atlyginimai, tačiau atsiranda daug žmonių, pasiruošusių dirbti dėl idėjos ar įspūdingos eilutės gyvenimo aprašyme. 

Didelių kompanijų gigantomanija

Korporatyvinė kompanijos Facebook etika atitinka jos įkūrėjo Marko Zuckerbergo nuostatą, kad pasaulį reikia daryti atviresnį. Naują miestelį Facebook statėsi kartu su garsiu architektu Franku Harriu, gavusiu užduotį sukurti erdvę tūkstančiams žmonių, kurioje jie galėtų laisvai bendrauti. Tai turėjo būti didžiausias "open space" tipo biuras. Facebook miestelis gali didžiuotis švariomis gatvėmis, centrine aikšte, šalia kurios daug kavinių su nemokamu maistu, barai, sporto klubai, skalbykla, dviračių taisykla, kirpykla ir t. t. Kiekviename biuro aukšte yra virtuvės su nemokamais užkandžiais, o centinėje aikštėje kiekvieną vakarą rodomi filmai dideliame ekrane. 

Darbo erdvė organizuota taip, kad baldus galima būtų lengvai perstumti priklausomai nuo to, kas su kuo dirba prie bendro projekto. Zuckerbergas neturi asmeninio kabineto. Priešingai negu paslaptinga Apple, Facebook skatina savo darbuotojus dalintis idėjomis. Kiekvieną penktadienį Markas sako kalbą centrinėje aikštėje ir pasakoja darbuotojams, kaip sekasi kompanijai, taip pat atsako į darbuotojų klausimus. Facebook biure visada labai triukšminga ir kai kurie darbuotojai skundžiasi, jog tai jiems trukdo susikaupti.

Didelių kompanijų gigantomanija

Pagrindinis Amazon principas visada buvo taupumas, todėl žinia apie naujo miestelio Sietle statybas nustebino ne vieną. Miestelį sudarys trys sudėtingi kupolai iš stiklo. Jų viduje bus palaikomas ypatingas mikroklimatas, tinkantis ne tik žmonėms, bet ir dideliam skaičiui įvairiausių augalų, kurie užpildys darbo patalpas. 

Įdomu tai, kad dabar egzistuojantis Amazon miestelis yra lakoniškas ir niekuo neypatingas, jis net iškabos neturi. Gyvenimas tokiame miestelyje yra pakankamai paprastas, o papildomų pramogų skaičius nėra didelis. Kompanija nemaitina darbuotojų nemokamai ir nedovanoja dovanų, tiesa, pirmą dieną naujam darbuotojui įteikiamas nemokamas vandens butelis ir 10 procentų nuolaida Amazon parduotuvėje. Nepaisant to, Amazon biuras tai tikras rojus mėgstantiems skaityti. Biure yra tūkstančiai knygų, kurias atsiunčia leidyklos, ir jas gali skaityti visi norintys.

Didelių kompanijų gigantomanija

Patalpinta rubrikoje(-ose): Spauda
Balsavo: 17
Adresas:
Vilniaus g. 4, PASVALYS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Spauda
DARBAS-Pasvalio rajono laikraštis.Jame rasite:Aktualijas;Krašto naujienas;Straipsnius apie žmones, švietimą,kultūrą ir sportą.8 684 48554.(...)
Balsavo: 7
Adresas:
Kauno g. 19A, PRIENAI
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Reklamos paslaugos
Spauda
"Gyvenimas"- laikraštis Prienų rajono ir Birštono krašto žmonėms, išleidžiamas du kartus per savaitę. www.gyvenimas.eu.
www.gpspartneris.lt
kamelota.lt
www.gpspartneris.lt
kamelota.lt