Darbo pokalbis: kaip pasiruošti ir išvengti lemiamų klaidų

Publikavimo data: 2019-05-08 Darbo pokalbis: kaip pasiruošti ir išvengti lemiamų klaidų

Siekdami  įvertinti būsimo darbuotojo tinkamumą organizacijai ir konkrečiai darbo vietai, darbdaviai dažniausiai organizuoja darbo pokalbį. Toks darbuotojų paieškos būdas savo populiarumo nepraranda iki šių dienų. Darbo pokalbis yra dvišalis procesas, kurio metu tiek darbdavys, tiek ieškantis darbo asmuo turi galimybę įgyvendinti savo tikslus ir priimti teisingą sprendimą.

Darbo pokalbio dalyvių tikslai

Vertindami būsimus darbuotojus savo organizacijai, darbdaviai bando išsiaiškinti, kodėl tas žmogus ieško darbo, kokią naudą jis gali suteikti įmonei, ar tikrai tai pats tinkamiausias kandidatas numatytoms pareigoms. Pokalbio metu darbdavys paprastai turi tokius pagrindinius tikslus:

  1. Kuo aiškiau pristatyti įmonę ir darbo vietą;
  2. Tinkamai ir adekvačiai įvertinti kandidatą;
  3. Maksimaliai tinkamai pasirinkti darbuotoją.

Tuo tarpu kandidato į pageidaujamą darbo vietą norimą rezultatą didele dalimi lemia išankstinis pasirengimas ir įgūdžiai, kurie paprastai stiprėja, turint didesnę patirtį darbo pokalbių dalyvavime. Asmens, ieškančio darbo,  pagrindiniai tikslai esti tokie:

  1. Tinkamai pristatyti save;
  2. Atskleisti savo gebėjimus ir turimą patirtį;
  3. Įtikinamai parodyti, kokią naudą gali jis duoti organizacijai;
  4. Adekvačiai įvertinti savo suderinamumą su pačia įmone ir siūlomomis pareigomis;
  5. Gauti tinkamą, atitinkantį jo turimą kvalifikaciją darbo pasiūlymą.

Kaip pasirengti darbo pokalbiui

Jeigu siekiate efektyvaus rezultato, darbo pokalbis tikrai neturėtų tapti pirmuoju žingsniu, ieškant darbo arba siekiant gauti norimą pareigybę. Prieš tai derėtų atlikti keletą namų darbų. Nepagailėkite laiko surinkti informacijai apie organizaciją: produktus ar paslaugas, įmonės vertybes, kultūrą, poreikius bei problemas, reitingus rinkoje ir kt.

Nepaisant to, ar turite patirties ar esate naujokas darbo pokalbių praktikoje, pasidomėkite kokie klausimai dažniausiai tradiciškai užduodami ir parenkite atsakymus į juos. Gebėjimo improvizuoti ir parodyti savo sugebėjimo neprarasti savitvardos ekstremaliose situacijose, Jums prireiks sulaukus netikėtų ar net nemalonių klausimų.

Jaudulio ir bent jau minimalaus streso darbo pokalbio metu išties teks patirti. Todėl jausitės ramiau, jeigu pasidomėsite tikslia pokalbio vieta, laiku, numatoma trukme ir jame dalyvaujančiais asmenimis. Mintyse apgalvotas ir surepetuotas pokalbis padės nusiraminti ir įgyti daugiau pasitikėjimo savimi.

Dar vienas svarbus aspektas, kuris gali tapti netikėtumu (ypač dalyvaujantiems darbo pokalbyje pirmą kartą): Jūsų klausimai. Dažnai darbdaviai, klausdami kokių turite klausimų, formuoja nuomonę apie kandidato tinkamumą konkrečioms pareigoms užimti. Atminkite, gali būti ne tik tinkami atsakymai, bet ir ne mažiau tinkami klausimai. Tad ko derėtų paklausti darbdavių?  Praktika rodo, jog yra keletą klausimų, nusakančių kandidato rimtą požiūrį į pageidaujamą darbo vietą:

  1. Kokie yra artimiausi planai, susiję su šiuo darbu?
  2. Kokie didžiausi sunkumai iškyla šiame darbe?
  3. Kokį darbų ir priemonių sąrašą ir laisvę turėsiu dirbdamas konkrečiame darbe?
  4. Kokia bus tipiška mano darbo diena?

Dažniausi darbdavio klausimai

Be abejonės, kiekvieno kandidato į darbo vietą svarbiausias rūpestis: į kokius klausimus teks atsakyti? Todėl pateiksime dažniausius klausimus, kurie skamba bene kiekviename darbo pokalbyje.

Ar galite trumpai papasakoti apie save? Personalo  atrankos specialistai teigia, jog šiuo klausimu kandidatas kviečiamas pabrėžti, kuo jis gali būti naudingas įmonei, kokias turi įgytas kompetencijas ir kiek turi motyvacijos. Pageidaujama, jog atsakymuose atsispindėtų ambicijos, gavus darbą tinkamai susidoroti su užduotimis.

Kodėl turėtume Jus pasirinkti šiai pareigybei? Atrankos specialistui svarbu kuo tiksliau sužinoti dėl kokių priežasčių kandidatas nori dirbti įmonėje, kaip jo turimos profesinės žinios ir patirtis atitiks reikalavimus.

Kokios Jūsų stipriosios ir silpnosios savybės? Šio klausimo esmė – kandidato stiprybė ir gebėjimas silpnas vietas nugalėti ar net paversti vertybėmis.

Kaip Jus apibūdintų kiti? Tai puiki ir tuo pačiu rizikinga galimybė pabrėžti savo išskirtinumą. Atsakymas bus vertinamas palankiausiai, kai kandidatas išskirs konkrečius buvusių kolegų, mokslo draugų ar mokytojų paminėtus darbo įpročius, pasiekimus, idėjas.

Kokio atlyginimo pageidautumėte? Toks klausimas gali būti užduotas tiek pokalbio pradžioje, tiek pabaigoje. Tad derėtų pasidomėti apie toje įmonėje mokamų atlyginimų sumas. Jeigu toks klausimas, ypač užduotas pokalbio pradžioje, trikdo įvardinti konkrečią sumą, pabrėžkite, jog prieš atsakydami, norite sužinoti apie pageidaujamą patirtį, įgūdžius ir specifinius reikalavimus.

Klaidos, kurių derėtų vengti

Tikriausiai nesuklysime teigdami, jog pirmas įspūdis yra labai svarbus ir gali būti netgi lemiamas faktorius darbo paieškos procese. Todėl norėdami, jog dardavys susidomėtų Jumis ir pakviestų į darbo pokalbį, pirmiausia pasirūpinkite tvarkingu CV. Svarbu vaizdinis CV išdėstymas, išsamus, bet telpantis į A4 formato lapą aprašas, taisyklinga gramatika.

Savaime suprantama į bet kokio lygio pokalbį privalu atvykti laiku ir dėvėti tinkamą aprangą. Įvairių organizacijos sektorių aprangos reikalavimai gali skirtis, tačiau dalykiškumas, švara ir tvarkingumas – būtini aprangos atributai.

Į klausimus nederėtų atsakinėti tik žodžiais „taip“, „ne“, nežinau“. Tačiau daugžodžiavimu taip pat nepadarysite deramo įspūdžio. Idealiausia atsakymui skirti 2-3 minutes, kalbėti aiškiai, konkrečiai ir tai organizacijai aktualiais teiginiais.

Atrankos specialistai visuomet pageidauja matyti entuziastingą, motyvuotą ir jų organizacijai neabejingą kandidatą. Todėl, pokalbiui baigiantis, pasiteiraukite apie tolimesnius atrankos etapus, su kuo reikėtų bendrauti jeigu iškils klausimų.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Interneto paslaugos