Darbas nuotoliniu būdu: ką turi įvertinti įmonės vadovas

Publikavimo data: 2015-06-05 Darbas nuotoliniu būdu: ką turi įvertinti įmonės vadovas

darbas iš namųLR Vyriausybės priimti įstatymai ir jų pataisos suteikia visas galimybes darbdaviui ir darbuotojui sudaryti nuotolinio darbo sutartis. Galimybė dirbti namuose žavi daugelį, tačiau kai kurių įmonių vadovai vis dar įtariai žiūri į tokio darbo pobūdį.

Užsienyje nuotolinis darbas sėkmingai plėtojamas, daugelis įmonių suteikia visas galimybes darbuotojams dirbti ne biure. Lietuvoje taip pat yra daug profesijų, sričių, kurios nereikalauja specialių darbo sąlygų, bet vadovai vis tik nerimauja, kaip tokiu atveju stebėti darbuotojo veiklą, ar jis įvykdys jam paskirtas užduotis. Toks susirūpinimas daugiau būdingas mažesnių miestų darbdaviams, kadangi jie rečiau su tuo susiduria. Ar išties verta jaudintis, jei darbuotojas nori dirbti nuotoliniu būdu? Gal verta sudaryti tokias sąlygas, norint pasiekti efektyviausių darbo rezultatų?

Darbas namuose: geresni rezultatai ir galimybė paslysti

Daug žmonių svajoja apie nuotolinį darbą, kai galėtų dirbti ne biure, o namuose ar kitoje, jiems patogioje vietoje. Juk čia galima susikurti patogią, jaukią aplinką, nereikia sukti galvos dėl darbo aprangos, sutaupoma laiko ir pinigų kelionėms į/iš darbo. Darbuotojai patiria mažiau streso, jiems lengviau susikaupti, kai netrikdo jokie pašaliniai garsai, trukdžiai. Dirbant namuose galima pagal savo poreikius ir individualias savybes planuoti darbo laiką, juk ne visi būna darbingiausi iš ryto – kitiems vakaras daug tinkamesnis laikas rimtiems darbams. Dėl šių sąlygų darbo rezultatai būna išties daug geresni.

Tačiau kartais darbdaviai nerimauja visai ne be pagrindo. Yra daug įvairių darbų, kuriuos galima dirbti namuose, bet taip visai nesunku netekti motyvacijos. Darbuotojas gali pradėti atidėlioti darbus vis kitai dienai dėl gražaus oro, namų ruošos ir kt. Namuose visada atsiras veiklos, kuri gali trukdyti produktyviam darbui. Tokiu atveju viskas priklauso tik nuo paties darbuotojo, dėl ko suprantama vadovas ir gali jaudintis.

Kaip organizuoti nuotolinį darbą, kad šis būtų efektyvus?

Dirbančiam pagal nuotolinio darbo sutartį asmeniui darbdavys turi suteikti visas socialines garantijas bei tokias pačias sąlygas kaip ir visiems kitiems darbuotojams. Jei reikia, įdarbinantis asmuo turi aprūpinti visa reikalinga įranga, technika. Tačiau, to tikrai nepakanka. Norint valdyti visą darbo procesą, reikia turėti strategiją.

Žinoma, kad įmonės vadovas gali nerimauti, įtariai žiūrėti į tokio darbo modelį, juk 40 darbo valandų savaitę namuose planuoja pats dirbantysis. Tačiau, tai tikrai nereiškia, kad vadovas negali kontroliuoti darbo eigos, tereikia turėti aiškią nuotolinio darbo veiklos kryptį orientuotą į galutinį rezultatą. Bet kuriame darbe, o ypač dirbant namuose, svarbu, kad vadovas nuolat sektų darbo procesą, nesuteiktų darbuotojui per daug laisvės. Reikia aiškiai paskirstyti projekto darbus, iškelti kiekvienam darbuotojui konkrečius uždavinius ir tikslus, nurodyti terminus ir stebėti, kiek visko jau atlikta. Po padarytų darbų pravartu suteikti grįžtamąjį ryšį, kad darbuotojas žinotų, ką atlieka gerai, o kur dar reikėtų pasistengti. Tai taip pat aktualu ir todėl, jog asmuo supras, kad negali per daug atsipalaiduoti, nes jo darbas nuolat prižiūrimas. Tokia sistema leidžia darbdaviams žinoti visą vykstantį darbo procesą, o darbuotojai gali pasiskirstyti laiką taip, kad viską laiku suspėtų.

Nuotolinio darbo efektyvumui daug įtakos turi nuolatinis bendravimas ir ryšio palaikymas su kolegomis. Tai padeda daug greičiau išspręsti nesklandumus, problemas, juk dabar yra visos galimybės bendrauti telefonu ar Skype bei kitomis programomis, leidžiančiomis rengti konferencinius pokalbius. Vadovas turėtų sudaryti visas sąlygas laisvai bendrauti komandos nariams, pasidalinti reikalinga medžiaga, dokumentais, kuriuos galima atidaryti iš bet kurio įrenginio, susieto su internetu. Dirbantys nuotoliniu būdu turėtų būti kviečiami apsilankyti įmonėje, bent kartą ar du kiekvieną mėnesį. Šį laiką reikėtų praleisti prasmingai, atvykti geriausia, kai vyksta strategiškai svarbūs susirinkimai, planuojami nauji projektai, aptariami įvykdyti darbai, pasiekti rezultatai. Norint, kad toks darbuotojas išties jaustųsi bendrovės dalimi, nereikėtų pamiršti jo pakviesti dalyvauti įmonės rengiamuose socialiniuose projektuose ar pietuose.

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos