Ar įmanoma sumažinti šildymo kainas?

Publikavimo data: 2014-12-03 Ar įmanoma sumažinti šildymo kainas?

Į mūsų šalį atėjus šaltajam sezonui, neišvengiamai iškyla baimės dėl milžiniškų sąskaitų už šildymą. Kaip ir kasmet randasi diskusijų, kaip jas sumažinti. Be abejo, sąskaitas galima sumažinti bene perpus, atlikus namo renovaciją ar įdiegus neišnaudotas šildymo technologijas. Vis dėlto, tam ryžtasi ne visi ir šiems projektams turi pritarti visa namo bendrija. Todėl yra ir paprastesnių būdų kurie padeda sumažinti šildymo sąskaitas. Šiame straipsnyje ir aptarkime renovacijos, alternatyvias šildymo technologijas ir kitus būdus, kurie kiekvienam padės sutaupyti šilumos.
Galimas sprendimas - šilumos siurbliai.

Renovacijos nauda

pinigai

Vis daugiau mūsų šalyje stovinčių dar sovietmečiu statytų namų ryžtasi renovacijai. Surenovuoto namo gyventojai džiaugiasi itin patraukliomis sąskaitomis už šildymą. Renovuotame name šilumos suvartojimas sumažėja apie 40 proc. Be abejo, pradžioje sąskaitos gyventojams tiek daug nesumažės, kadangi tam tikrą laiką dar reikės mokėti ir paimtą paskolą renovacijai bei jos ir palūkanas. Tačiau, kai paskola bus išmokėta, namo gyventojai už šildymą mokės tikrai gerokai mažiau ir jie ramiai, be streso lauks žiemos sezono, kuriam atėjus tikrai neprireiks susiveržti diržų.

Jei namo bendrija jau pasiryžo renovuoti savo daugiabutį, reikėtų drąsiai investuoti ir atlikti pilną renovaciją, t. y. įstiklinti butų bei laiptinės balkonus, pakeisti visus langus, vamzdynus, apšildyti namo išorę ir pan. Renovacijos metu būtina didelį dėmesį skirti namo laiptinei, kadangi joje esant mažesnei temperatūrai, butai per sienas praranda dalį šilumos. Su renovacija taip pat gali būti suderinti net ir įvairūs estetiniai konstrukciniai sprendimai: neretai sutvirtinami ir įstiklinami apibyrėję ar net avarinės būklės, sunkiai besilaikantys laiptinės balkonai, stogeliai prie įėjimų į namą ir pan. Pasinaudojus renovacijos teikiamomis galimybėmis galima atnaujinti visą namo išvaizdą. Ir nors tokia kompleksinė renovacija yra šiek tiek brangesnė, tačiau dėl jos gyventojai padidina būsto kainą ir išvengia įvairių vėlesnių rinkliavų, kurių prireikia norint atlikti smulkius remonto darbus ateityje.

Be to, renovacija keičia ir energijos, gaminamos iš atsinaujinančių šaltinių santykį, t. y. mažėjant įprastos energijos, kuri dažniausiai paleidžiama vėjais nerenovuotame name, sąnaudoms, atitinkamai galima padidinti energijos gavimą iš įvairių atsinaujinančių šaltinių.

Alternatyviosios ar atsinaujinančios energetikos sistemos

Dar labiau negu įprasčiausia renovacija šilumos energijos suvartojimą, o kartu ir sąskaitas, smarkiai gali  sumažinti įvairios alternatyviosios ar atsinaujinančios energetikos principais veikiančios sistemos. Viens tokių pavyzdžių – ant stogų įmontuoti saulės kolektoriai. Tiek ant privačių namų, tiek ir ant daugiabučių jų vis daugėja. Gyventojai, kurie naudojantis šia technologija nori šildytis ir vandenį, turėtų gerai paskaičiuoti ar tai iš tikrųjų jiems apsimoka. Juk dažniausiai karštas vanduo būna naudojamas ryte arba vakare, grįžus iš darbo. Kadangi tokiu metu pašildyto vandens sunaudojimas itin padidėja, reikėtų jam įrengti papildomų talpų, o tam reikalinga tinkama vieta jūsų name. Vis dėlto nepaisant šio technologinio trukdžio, saulės kolektoriai, įrengti ant namo stogo, tikrai smarkiai gali sumažinti sąskaitas už šildymą.

Kita vis labiau populiarėjanti technologija yra oro, išeinančio iš butų vėdinimo sistemos, šilumos panaudojimas arba kitaip – rekuperacija. Įprastai šio oro temperatūra būna apie 20 laipsnių šilumos. Norint šią šilumą pasiimti ir panaudoti, turi būti naudojami specialūs šilumos siurbliai. Lietuvoje šios sistemos po truputį yra diegiamos ir tikimasi, kad ateityje jos vis labiau populiarės. Juk ši šiluma tiesiog išmetama į orą, o minėtasis rekuperacijos metodas technologiškai yra gana nesunkiai įgyvendinamas. Šiuo metu populiariausia rekuperacijos panaudojimo sritis – tai sugrąžinta šiluma, naudojama šildant vonioje įrengtus gyvatukus.

Privačių namų savininkų gretose populiarėja geoterminis šildymo būdas. Ekspertai abejoja, ar pavyktų sklandžiai šią technologiją pritaikyti ir daugiabučiams. Šiai sistemai reikėtų gana daug gręžinių arba nemažo laisvo ploto, kuriame būtų galimą išdėstyti technologiją. Dėl šios priežasties tankiai gyvenamose teritorijose geoterminis šildymo būdas vargu ar galėtų būti įgyvendinamas.

Patarimai, padėsiantys sutaupyti

Jei artimiausiu metu jūsų name niekas nesiruošia atlikti renovacijos ar įdiegti alternatyviosios ar atsinaujinančios energetikos sistemų ir jūs vėl nerimaujate dėl artėjančių didžiulių sąskaitų, norime jums pateikti keletą itin paprastų patarimų, kaip žiemą sutaupyti nesiimant kardinalių pokyčių.

Visų pirma atlaisvinkite bute esančius šildymo prietaisus. Jie dažnai būna užstatyti įvairiais baldais, uždengti sunkiomis masyviomis užuolaidomis ar kitokiais daiktais. Taip prie šildymo prietaisų  sumažinama oro cirkuliacija ir šildymas būna neefektyvus. Jeigu dėl tam tikrų interjero sprendimų tokios pertvarkos atlikti negalite, tuomet tai padarykite nors šildymo sezono metu. Investicija sieks 0 Lt, o energijos taupymas padidės iki 5 proc.

Kartas nuo kartu svarbu pasirūpinti šildymo prietaisų valymu. Tai ne tik pagerins šilumos atidavimą, bet ir siurbliai bus apsaugoti nuo įvairių kenksmingų medžiagų, kurių itin padaugėja prasidėjus šildymo sezonui, išsiskyrimo, kadangi dulkės susikaupusios ant šildymo prietaisų sienelių ima kaisti.

Dienos metu rekomenduojama užuolaidas, roletus ar žaliuzes laikyti atskleistas, nes tokiu būdu saulės spinduliai automatiškai prišildys erdves. Naktį, norėdami sumažinti šilumos išspinduliavimą pro langus, užuolaidas, roletus ar žaliuzes suskleiskite, tačiau neuždenkite šildymo prietaisų. Investicija sieks 0 Lt, o energijos taupymas padidės iki 5 proc.

Jeigu gyvenate senos statybos name, tuomet už šildymo prietaisų rekomenduojama užkišti specialius šilumą atspindinčius ekranus. Toks sprendimas temperatūrą kambaryje gali pakelti iki pusantro laipsnio. Šie ekranai sutaupys dalį šilumos, išspinduliuojamos į išorinę sieną. Investicija sieks 50 Lt, o energijos taupymas padidės iki 5 proc.

Atkreipkite dėmesį ir į karšto vandens sunaudojimą. Įprastai maudantis duše 5 minutes sunaudojama net iki 100 litrų vandens. Norint šį kiekį sumažinti, įsigykite specialią vandenį taupančią dušo galvutę, kuri gali padėti sutaupyti net iki 50 proc. vandens, o kartu ir jo paruošimui reikalingos energijos. Investicija sieks 20 Lt, o energijos taupymas padidės iki 50 proc.

Jeigu jūsų namuose ant šildymo prietaisų yra primontuoti termostatiniai ventiliai, nelaikykite pastovios temperatūros visą parą. Naktį daug geriau išsimiegosite, jei kambario temperatūra bus 2–4 laipsniais žemesnė negu dieną. Jei savaitgalį nebūnate namuose, taip pat nereikia laikyti 21 laipsnių temperatūros. Temperatūros pažeminimas gali būti atliktas ir bendrame viso namo šilumos punkte. Naktį sumažinus šilumą 2–4 laipsniais, sutaupoma 5–10 proc. šilumos energijos. Puikus pasirinkimas – suprogramuoti termostatiniai ventiliai, nustatyti palaikyti tam tikrą temperatūrą. Investicija sieks 100–400 Lt, o energijos taupymas padidės iki 10 proc.

Pasirūpinkite tinkamai sureguliuotais termostatiniais ventiliais (galvutėmis). Šios galvutės gali būti reaguojančios arba į pratekančio vandens arba į aplinkos temperatūrą. Gerai sureguliuotos galvutės yra tada, kai esant komfortiškai patalpos temperatūrai šildymo prietaisai tampa drungni. Patikrinkite, ar termostatinės galvutės sureguliuotos tinkamai. Tai nesunku padaryti kambaryje staiga temperatūrą padidinus daugiau nei nustatyta (tai nesunkiai pavyksta gaminant maistą ar susirinkus didesniam kiekiui žmonių). Tokiu atveju šildymo prietaisai turėtų būti šalti. Išvėdinus kambarį, kai temperatūra nukrenta, šildymo prietaisai turi stipriai įkaisti. Termostatinius ventilius sureguliuoti nieko nekainuos, o energijos taupymas padidės iki 10 proc.

Norint išsaugoti daugiau šilumos pasirūpinkite langų bei durų sandarumu. Sureguliuokite jų varčias, senas ir nesandarias tarpines pakeiskite naujomis. Tinkamai pašalinus nesandarumus galima sutaupyti net iki 10 proc. energijos.

Kiekvienais metais stebėkite šilumos suvartojimo pokyčius ir veskite apskaitą. Palyginkite suvartotos energijos kiekį (bet ne kainą) su praėjusiais metais, mėnesiais ar savaitėmis. Analizuokite, dėl kokių priežasčių jos padidėjo ar sumažėjo, padarykite išvadas ir imkitės atitinkamų veiksmų. Taip elgiantis galima sutaupyti net iki 10 proc. bendros suvartojamos šilumos energijos bei karšto vandens.

Alternatyvios energetikos bei šildymo taupymo klausimais konsultuoja Smartenergy.lt komandos profesionalai. Plačiau galite skaityti čia. 

Šilumos siurbliai ir jų efektyvumas - Industek.lt

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Šildymas
Balsavo: 11
Adresas:
Savanorių pr. 347, KAUNAS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Šildymas
Šiltinimas
Prekiaujame grindjuostine šildymo sistema: "ELPAN"- elektrinė šildymo sistema ir "WANPAN"- šildymo sistema su priverstine vandens cirkuliacija.(...)
Balsavo: 10
Adresas:
Žirmūnų g. 68, VILNIUS
Telefonas:
El. paštas:
Alternatyvioji energetika
Automatizavimas
Energetika
daugiau veiklų >
Šildymo įranga, pramoniniai katilai, katilų perdarymas. Perdarome kieto kuro katilus, atliekame garantinį, pogarantinį aptarnavimą, (...)
www.gpspartneris.lt
www.pasromanopaolo.lt
www.gpspartneris.lt
www.pasromanopaolo.lt